Adet ağrısına ne iyi gelir?

Adet ağrısına ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri İpuçları

Kadınların en zorlu dönemlerinden biri, adet öncesinde ve adet döneminde görülen ağrılı süreçtir. Adet ağrısı; birçok kadında görülen, özellikle genç kızların kâbusu haline gelen,  orta veya çok şiddetli olan kasılmalardır. Bu kasılmalar karında kramp şeklinde görülür ve genellikle bu kramplara bacak ve bel ağrısı da eşlik etmektedir.  Bunların yanında mide bulantısı, ödem, sinirlilik, baş ağrısı gibi durumlar da yaşanmaktadır. Bu belirti ve ağrılar; genelde adetten 2 gün önce başlar ve ikinci günde hafifler. Sebebi ise rahmin daralarak burada salgı üretmesi ve bu salgının kasılmalara sebep olmasıdır. Yoğun dönemlerde ağrı şiddetlenmektedir. Birçok kadın bu dönemde adet ağrısına ne iyi gelir sorunun cevabını aramaktadır. İlk akla gelen ilaçtır fakat ilaçtan önce bazı hususlara dikkat ederek ağrıyı hafifletmek mümkündür.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet ağrıları kadınların bazı günlerini mahveder. Ağrı dışında başka şeye odaklanamayan kadınlar biran önce bu ağrının geçmesi için bekler. Peki, yoğun şekilde yaşanan bu adet ağrısına ne iyi gelir? Kadınlar için sunulan öneriler şöyledir:

  • Bu dönemde sanılanın aksine metabolizma yavaşlar ve kilo alımı kolay olur.  Artan tatlı isteğiyle de kilo alımı kaçınılmazdır. Kilo alımını engelleyerek aynı zamanda ağrıyı azaltmak için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bol su içmek ve magnezyum zengini muz yemek tatlı isteğini bastıracak ve ağrıları hafifletecektir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt, fındık, ceviz, badem, d vitamini tüketimine dikkat etmek gerekir.
  • Kahve, siyah çay gibi kafein içen gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunların yerine rezene, papatya, tarçın, karabaş otu çayı içmek oldukça faydalıdır.
  • Kaynatılmış maydanozun suyunu içmek ağrıların giderilmesini hızlandırır.
  • Keten tohumunu tüketmek ağrıları azaltır. Çünkü progesteron hormonundaki dengeyi sağlar.
  • Balla karıştırılmış zencefil yemek ya da kaynatarak içmek ağrıların seviyesini düşürür.
  • Beslenme dışında adet öncesi egzersiz yapmaya başlanmalıdır. Böylelikle adet sancılar daha az hissedilir. Pilates gibi hafif egzersizler ağrılı bölgeyi rahatlatır.
  • Sıcak su torbasıyla o bölgeyi sıcak tutmak, ılık su ile duş almak, dairesel masajlar yapmak ve düzenli uyumak ağrıları azaltır.

Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL