Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Yazar: Emre Sağlık

Yediden yetmişe herkesin belirli aralıklarla yaşadığı problemlerden birisi boğaz enfeksiyonlarıdır. Kış hastalığı olarak bilinse de yaz aylarında görülme oranı da yüksektir. Sistemleri daha zayıf olan ve virüslere karşı korunamayan çocukların sıklıkla yakalandığı boğaz enfeksiyonu başka hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabileceğinden, uzun sürmesi halinde uzman hekime gösterilmelidir. Yeme, içme, nefes alma gibi sıradan etkinlikleri dahi zora sokan boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Boğaz enfeksiyonu başlangıcı erken fark edilirse tedavinin sonucu da o kadar hızlı olacaktır. Evde bitkisel çözümler ile boğaz enfeksiyonu ile gelen ağrı, sızı, batma hissi, ateşlenme gibi etkiler azaltılabilir. İlaç kullanmak istemeyenler için faydalı öneriler şöyledir:

  • Ilıtılmış bir bardak suyun içerisinde bir çay kaşığını geçmeyecek kadar tuz katılır ve gargara yapılır. Düzenli olarak yapılması halinde boğazdaki virüsleri azaltacak ve ağrıyı giderecektir.
  • Ilık sıcaklıktaki bir bardak sütün içerisinde karabiber, bal ve zerdeçal katılır. Yeterli kıvama geldikten sonra içilir. Zerdeçal, bal ve karabiberin etkisiyle boğazdaki virüsler azalır ve ağrı hissi kaybolur.
  • Ballı su ya da elma sirkeli su, günlük olarak içilmelidir. Doğal bakteri savar olan elma sirkesi ve bal, bağışıklığı arttırırken, öksürüğe de iyi gelmektedir.
  • Yemeklerde sarımsak kullanılması boğaza iyi gelir, ancak sarımsağın çiğ olarak yenmesi enfeksiyona sebep olan mantar, virüs ya da bakteriyi def eder.
  • Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusunun en bilindik ve en ideal çözümlerinden birisi de kış çaylarıdır. Aktarlardan öksürük, ateş gibi durumlar dikkate alınarak yapılacak karışımlar hızlı etki gösterir. Bunun yanında ıhlamur, tarçın ya da ekinezya çaylarını sıklıkla içmek boğazları rahatlatır.
  • Boğazların güçlenmesi ve dirençli hale gelmesi için C vitamini bakımından zengin meyveler tüketmek, taze sıkılmış sularını içmek enfeksiyonun sebep olduğu ağrıları azaltacağı gibi, ileriki tarihlerdeki riskleri de azaltacaktır.

Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL