Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri Sağlık

Basit bir durum gibi görülse de öksürmek, insanları bazen hayattan soğutur. Karşıdakini dinleyememek, derdini anlatamamak ve hiçbir şeye odaklanamamak öksürüğün olumsuzlukları arasındadır. Öksürük her yaşta can sıksa da çocuklarda etkisi şüphesiz daha fazladır ve yıpratıcıdır. Bebek ve çocuklarda öksürük var ise bu iki sebepten olur. Birincisi çocuk hastadır ve hastalığın yan etkisi olarak öksürmektedir. Diğerinde ise çocuğun boğazına onu rahatsız eden bir şey kaçmış olabilir. Kuru öksürüğün uzun sürmesi halinde doktorlar genellikle ciğer filmi isterler çünkü başka bir hastalığa işaret olabilir. Çocuklarda öksürük var ise önce sebebi araştırılmalı ve tespiti halinde çözüm sağlanmalıdır. Örneğin çocuk dumanlı bir alanda kalmış ve bundan dolayı oksijen kalitesi düştüğü için öksürüyor ise onu alandan uzaklaştırmak gereklidir. Bunun dışında çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir ve neler yapılmalıdır konusunda ailenin bilgilenmesi zorunludur.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocukların sürekli öksürmesi ile ailelerin içi yanar ve bir an önce buna çözüm bulmak isterler. Çocuklar her öksürdüğünde aileler bunun acısını yüreğinde hisseder. Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir araştırması yapıp derhal bunları uygulamaya başlarlar. Öncelikle çocuğun yatış pozisyonu düzeltilir ve dik hale getirilir. Balgam var ise onun sökülmesi sağlanır. Çocuk odasının nem oranı ayarlanmalıdır. Ilık su, süt gibi sıvılar içerilir. Bunların dışında çocuklar öksürüğe iyi geldiği bilinen ürün ve karışımlar şunlardır:

  • Farklı çeşitlerde olan kış çayı: Elma, karanfil, tarçın, okaliptüs, hatmi, nane, ıhlamur, papatya, adaçayı, kekik, kuşburnu gibi ürünler karıştırılabilir.
  • Zencefil ve bal karışımı macunu boğazı yumuşatacaktır.
  • Dut pekmezi ve karabiber karışımı en geç iki gün içinde etkisini gösterecektir.
  • Ihlamur ve ayva yaprağı karışımının özellikle 12 aya kadar olan bebeklerde tesiri yüksektir.
  • Soğanın üstüne şeker dökülerek suyunun çıkması sağlanır ve o su içirilir.
  • İçine nişasta dökülmüş olan su kaynatılır. Kaynama esnasında limon ve pekmez ilave edilir. Bu karışım ılık bir şekilde çocuğa içirildiğinde öksürüğü kesecektir.

 


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL