Halsizliğe ne iyi gelir?

Halsizliğe ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri

Bazı zamanlar kendimizi aşırı yorgun ve halsiz hissederiz. Bizi güçsüz ve yorgun hale getiren sebepler arasında birçok neden sayabiliriz. Bitkinlik ve halsizliği tetikleyen faktörler arasında, uykusuzluk, fazla yorulma, stres ve çeşitli hastalıkları gösterebiliriz. Ayrıca düzensiz beslenme tarzı halsizliği tetikleyen nedenler arasında en başta gelmekte. İşte, bizi bazı günler bitkin, güçsüz, yorgun ve isteksiz bir hale getiren halsizliğe iyi gelen gıdalar!

Süt

Kendinizi güçten yoksun, yorgun ve halsiz hissettiğiniz durumlarda mükemmel bir B vitamini ve kalsiyum kaynağı olan süte, bir kaşık bal katarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda güç içerisinde kendinizi aç hissettiğiniz durumlarda ara öğün yerine bir bardak süt içmeniz, açlıktan kaynaklanan bitkinliği yenmenize yardımcı olacaktır.

Muz

Besin içeriği sayesinde doğal bir enerji kaynağı olan muz tüketmek, halsizlik belirtilerini gidermek için muhteşem bir yiyecektir. İçerisinde bulunan sakaroz, früktoz ve glikoz besin maddeleri sayesinde doğal yollarla enerji kazanmanıza yardımcı olur. Halsizlik belirtileri hissettiğiniz durumlarda bir tane muz yiyebilir veya bir bardak muzlu smoothie hazırlayarak tüketebilirsiniz

Badem

E vitamin deposu olan badem içerdiği magnezyum sayesinde vücudumuzda bulunan, protein, yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için yardımcıdır. Ara öğünlerde sık sık badem tüketmek halsizlikle mücadele etmenizde büyük fayda sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı

Metabolizma hızını arttıran ve tiroit bezlerini canlandırıcı özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Hindistan cevizi yağı son yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yüzyıllardır dünyanın birçok bölgesinde iyileştirici olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Yoğurt

Halsizliği ortadan kaldırmak için birebir olan bir gıda olarak yoğurt tüketmeniz oldukça faydalıdır. Ancak yoğurt tüketiminde, şeker ve kalori açısından yüksek değerlere sahip hazır meyveli yoğurtlar tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Yulaf

Diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan yulaf, magnezyum ve fosfor bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Tok tutma özelliğine sahip yulafı, güne başlarken yada ara öğünlerde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Su

Hayat kaynağı sudan, vücudunuzu mahrum bırakmanız sizi halsiz hissettirebilir. Tavsiye edilen su tüketimi günlük en az 2 litredir. Halsiz düşmüş vücudunuza bir bardak su içerek büyük bir iyilik yapabilirsiniz.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL