Uçuğa ne iyi gelir?

Uçuğa ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri İpuçları

Özellikle dudak çevresinde kendini gösteren nadiren de olsa, burunda ve çenede görülebilen ağrılı yaralar uçuk olarak adlandırılır. Vücutta uçuk oluşumunu sağlayan en önemli etken herpes virüsü olarak nitelendiriliyor. Kuru ve kabuklu olan uçuklar bulaşıcı değildir. Ancak ilerlemiş vakalarda uçuk yarasından akan iltihaplar bulaşıcı bir uçuk haline gelir. Uçuk oluşumunu tetikleyen virüs temas yoluyla yayılmayı devam ettirir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında gerçekleştirilen oral seks uçuğun ağız içerisine yayılmasına imkan tanır. Ağız içerisine yerleşen uçuk ciddi sağlık problemlerin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Uçuk oluşumuna neden olan virüs bazı duygusal değişikliklerle desteklenerek tekrardan aktif bir hale getirilebilir. Özellikle hormonal değişiklikler, aşırı duygusal durumlar, ateş, cilt travması, yorgunluk ve güneş ışınlarına fazla maruz kalınması herpes virüsünün vücutta tekrardan aktif hale gelmesini sağlar.

Uçuklar genellikle kendiliğinden iyileşir. Ortalama olarak 1 hafta gibi bir süre içerisinde iyileşen uçuklar, patlayarak yada kabuğunu atarak iyileşir. Eğer uçuğun kendiliğinden geçmesini beklemek istemiyorsanız uçuğa iyi gelen yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uçuğa İyi Gelen Ürünler

Aseton: Aseton kulak çubuğu yardımı ile yara olan bölgeye sürülür.

El temizleyici jeller: Pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye uygulanır.

Çay ağacı yağı: Kulak çubuğuna bir miktar damlatılan çay ağacı yağı, uçuğun üzerine uygulanır.

Nane yağı: Kulak çubuğu yardımı ile uçuklu bölgeye uygulanır.

Elma sirkesi: Pamuk yardımı ile yaralı bölgeye uygulanır.

Buz: Beze sarılarak yaranın üzerine tampon yapılır.

Sarımsak: Dövülmüş bir miktar sarımsak yaralı olan bölgeye sürülür.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL