Yanığa ne iyi gelir?

Yanığa ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri

İnsan bedeninde geri dönülmez acılara yol açan yanıkları geçirmek için bazı formüller vardır. Çok ağır yanıklar için direkt olarak uzmana gitmeniz gerekmektedir. Fakat bazı ufak yanıkları, evde kullanabileceğiniz yöntemler ile kalıcı hale gelmekten kurtarabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda yanığa neyin iyi geldiğinden bahsedeceğiz. Yanıklar, kimi zaman cilt hücrelerinin ölümüne neden olabilmektedir. Bazı yöntemler ile yanıklardan oluşan acıları azaltmak mümkün olabilir.

Birinci ve ikinci dereceden yanıklar evde kolay bir şekilde tedavi edilirken, üçüncü ve dördüncü dereceden yanıklar için direkt olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu yazımızda 1. ve 2. Dereceden yanıklar hakkında sizlere bilgiler aktaracağız.

Yanık Nasıl Geçer

  • Aloe vera yanık dendiği zaman akıllara gelen ilk bitkidir. Doku iyileştirici özelliği olan bu bitkinin yapraklarından çıkan jeli direkt olarak yanık bölgesine uygulamanız gerekir.
  • Yanık sonrasında meydana gelen ağrıları azaltmak adına çiğ patates oldukça etkilidir.  Çiğ patates aynı zamanda deride meydana gelen kabarcıkların da oluşmasının önüne geçmektedir.
  • Kantaron yağı, yanık giderici olarak kullanabileceğiniz etkili bir yağdır. İçildiği zaman mide yaralarına da iyi gelen kantaron yağını, yanık bölgesine sürmeniz halinde iyileştirici etkisi kısa sürede görebilirsiniz. Aynı zamanda yara kapatıcı özelliği de bulunmaktadır.
  • Bal, yaraları dezenfekte ederek, iyileşmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda yanıkların yara izi bırakmasına da engel olmaktadır. Balı, hazlı bez üzerine yayarak bölgeye uygulamanız gerekiyor. Günde 3-4 kez bu bezi değiştirebilirsiniz.
  • Sirke, yaranın mikrop kapmasını engeller ve daha kısa süre içinde iyileşmesi için etki eder.

Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL