Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yazar: Emre Ev Çözümleri İpuçları Sağlık

Yüksek tansiyon; insanların karşılaşabileceği en gizli hastalıkların başında gelmektedir. Çünkü birçok hastalıktan farklı olarak yüksek tansiyon kendini belli etmez ve aniden gerçekleşir. Yüksek tansiyon herkesin zamanla karşılaşabileceği bir durumdur. Ancak bunun hastalık olarak nitelendirilebilmesi için kronik bir hal alması gerekmektedir. Genellikle hekimler günde farklı zamanlarda yapılan üç farklı ölçüm sonunda kişinin tansiyonun yüksek çıkmasının bu rahatsızlık için yeterli olduğunu söylemektedir. Hangi derece üstünde yüksek kabul edileceğini açıklamak gerekirse;  9 üzerindeki her tansiyon yüksek olarak nitelendirilmektedir. Yüksek tansiyon; gerekli önlemler alınmadığı takdirde beyin kanaması ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle hem öncesinde hem de yüksek tansiyon halinde çok dikkatli olunmalıdır. Kişilerin yüksek tansiyona ne iyi gelir konusunda bilinçli olmaları olumsuz sonuçları azaltacaktır.

Yüksek Tansiyon İlaçsız Nasıl Düşürülür?

Hekimler tarafından hastaya buna yönelik bir ilaç verilmiş ya da önerilerde bulunulmuş ise hastanın ve yakınlarının buna uyması gerekir. Bunun dışında genel olarak yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Hekimler ve beslenme uzmanları tarafından geliştirilen ve yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna cevap olarak üretilen çözümler şunlardır:

  • Kriz anında kolların dirseklere kadar sıvanması ve soğuk su ile yıkanması ya da masaj yapılması hastanın tansiyonunu düşürecektir.
  • Yemeklerde bol bol soğan ve sarımsak tüketilmesi, tansiyonun yükselmesini engelleyecek ve belirli bir ritme sokacaktır.
  • Hipertansiyon şikâyeti olanlar ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bilinmesi gerekir ki;  kızartma ürünler, ağır et ürünleri ve hamur ileri hipertansiyonu tetikler.
  • Yemek yapımında bitkisel yağların kullanılması yüksek tansiyonu engelleyecektir.
  • Üç tehlikeli beyazdan biri olarak tuzu hayattan çıkarmak ve diğeri olan şekeri azaltmak gerekir.
  • Alkol ve sigara bağımlılığından kurtulmak ve sigara dumanı bulunan alanlardan uzaklaşmak faydalı olacaktır.
  • Hafif spor etkinliklerine katılmak ve hayatın meşakkatinden uzak durmak da hipertansiyondan kurtulmak için zorunludur.
  • Bol bol limon, karpuz çekirdeği, muz, kereviz, Hindistan cevizi, kırmızı biber tüketmek hipertansiyon riskini azaltmaktadır.

Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL